РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чипс цвекло

За подготовка на овој здрав чипс, во кој ќе ужива целото семејство, потребни ви се само три состојки и вкупно половина час, за подготовка и печење.

Потребно:

  • 5 цвекла со средна големина
  • 2 лажици маслиново масло
  • Сол по вкус

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени, а во поголемо тавче ставете хартија за печење. Цвеклото излупете, и тенко исечете го (најдобро на ренде, ако имате такво), зачинете со маслиновото масло и солта. Се заедно зимешајте во поголем длабок пластичен сад за еднакво секаде да се зачини. Наредете го цвеклото во тавата, и ставете да се пече околу 30 минути. Уживајте во грицките кога ќе се оладат, а по желба може да зачините и со некој друг зачин.