РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детска супа од домати

Брзо и едноставно се подготвува, а децата со задоволство ја јадат. Со оваа супа целото семејство добива чинија полна здравје.

Потребно:

  • 1 црвен кромид
  • 2 моркова
  • 500мл пасирани домати
  • 500мл вода
  • Малку маслиново масло
  • 1 лажичка шеќер
  • Сол
  • Црн пипер
  • Малку брашно

Подготовка: Изрендајте го кромидот и морковите и малку динствувајте ги на среден оган. Потоа додадете ги доматите и водата и оставете се заедно да се вари околу 20 минути. Во супата додадете го и шеќерот. Во шолја измешајте ја ладната запршка: брашно, сол, бибер, малку вода и брашно. Потоа додека се вари, во супата додадете ја запршката и оставете да се вару уште десетина минути. Крем супата до домати послужете ја топла, а по желба може да додадете и една лажица кисела павлака, малку сув магдонос и препечен леб. Добар апетит!