РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чоко намаз

Чоколадниот намаз на леб е оброк од соништата за повеќето деца, но купечките верзии често содржат премногу шеќер и се препорачува да не се јадат често. Затоа, обидете се сами да направите здрава верзија на популарниот намаз по рецепт на една мајка.

Потребно:

За црн намаз:

  • 1 чаша натопени семки од сончоглед
  • 3-4 лажици какао (не полни)
  • 1-2 лажици рогач
  • Малку вода или растително млеко
  • 3 лажици природен слад – јавор, агаве, оризов, од урма, кокос (или по вкус)

За бел намаз:

  • 1 шолја индиски ореви (натопени и исплакнати)
  • 2-3 лажици јаворов сируп
  • Прстофат хималајска сол
  • Малку растително млеко
  • 4 лажици растопен путер од какао

Подготовка: Сите наведени состојки ставете ги во блендер, посебно за црниот намаз, посебно за белиот намаз. Цврстината на белиот намаз зависи од количината на какао путерот. Погрижете се малку да се излади, а потоа послужете со парчиња банана или јаболко. Добар апетит!