РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни крокети

Подгответе одличен и вкусен прилог за со месо или за вашиот омилен сос.

Потребно:

  • 500 гр компири
  • 2 лажици путер
  • 2 лажици брашно
  • 1 чешне лук
  • 1/2 чаша млеко
  • 2 јајца
  • Сол и црн пипер по желба
  • Лебни трошки
  • Масло за пржење

Подготовка: Излупете ги и сварете ги компирите, па добро изгмечете ги со вилушка во еден сад. Путерот растопете го во тава и додадете го брашното. Добро измешајте и додадете го ситно сечканиот лук. Додадете млеко, сол и бибер и гответе на тивок оган додека смесата не се згусне. Во садот со сварените компири додадете ја масата од брашното и убаво измешајте додека масата не стане хомогена. Обликувајте крокети со големина на топче за голф. Во сад ставете ги изматените јајца, а во друг презлата. Секоја крокета валкајте ја во јајца, а потоа во презла. Во тава загрејте го маслото и ставете ги крокетите. Пржете околу пет минути од секоја страна додека не поруменат. Послужете ги топли самостојно со сос или како прилог со пречено месо и салата. Добар апетит!