РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски бомбици

Децата уживаат во слатки и солени грицки, но освен на уживањето мора да се мисли и на здравјето, па затоа неколку дена по ред ќе ви предложиме рецепти за брзи, здрави и вкусни грицки.

Потребно:

  • 1 шолја индиски ореви, бадеми, лешници или мешавина
  • 15-18 урми без семки
  • 1 лажица какао во прав

Подготовка: Сомелете ги јаткастите плодови, и потоа додадете ги урмите и какаото. Мелете се заедно уште картко време додека не добиете голема топка од смесата. Потоа со рака формирајте бомбици по сопствен вкус и желба. Можете да ги валкате во мелени јаткасти плодови, кокос, какао…