РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Идеален детски шејк од овес и малини

Без разлика дали на детето му подготвувате појадок, попладневна ужина или лесна вечера, шејковите се одличен начин најмладите да добијат хранливи состојки од овошјето и зеленчукот, токму оние за кои нивниот мал организам има потреба. Овој рецепт е брз, вкусен и здрав, а децата со гаранција ќе уживаат во него.

Потребно:

  • 115гр замрзнати малини
  • 75мл јогурт
  • 1 банана
  • 40гр овесни снегулки
  • 1 мала лажичка мед
  • 100мл кокосова вода

Подготовка: Во блендер или со помош на рачен блендер миксер, прво изблендирајте ги малини со една коцка мраз, а потоа додадете ги и останатите состојки. Миксирајте додека сите состојки не се соединат. Послужете го шејкот веднаш и нека уживаат децата.