РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од авокадо +6м.

Бебињата главно го сакаат авокадото поради неговата кремаста текстура, а може да се меша и со разно овошје (јаболка, слива, банана...), а од осмиот месец дури и со јогурт.

Потребно:

  • ½ авокадо

 Подготовка: Авокадото исечете го на половина, извадете ја семката и тогаш со лажица извадете ја внатрешноста. Може и да го излупите ако ви е полесно и тогаш исечете го на коцки. Не треба да има потреба да се користи блендер, оти како и бананата, и авокадото има многу мека конзистентност и текстура. Додадете млечна формула, мајчино млеко или вода по желба и послужете му ја кашичката на детето. Во зависност од возраста, може да бидете креативни и да го следите вкусот на вашето малечко, па да додадете и намирници по негов вкус.