РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од малини и капини +11м.

Искористете го сезонското овошје и подгответе превкусна овошна кашичка за вашето бебе, ако веќе има наполнето 11 месеци.

Потребно:

  • 5-6 малини
  • 5-6 капини
  • 1 зрела банана
  • 2 лажици гриз

Подготовка: Гризот сварете го во 200мл вода. Мешајте додека не згусне, а потоа додадете го исечканото овошје и измешајте. Доколку бебето повеќе сака, може состојките да ги изблендирате и оброкотда му го понудите на таков начин.