РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од морков, спанаќ и јајце +6м.

Според новите насоки на Светската здравствена организација, цело јајце може да се воведе во исхраната на бебето веќе по навршување на шест месеци. Ова е одлична вест, оти јајцето е многу хранливо и е важен дел од исхраната. Истовремено, воведувањето на алергена храна на самиот почеток на дохраната го намалува ризикот од алергиска реакција за 4 до 6 пати во однос на воведувањето со една година старост на детето. Не заборавете да додадете адаптирано или мајчино млеко во кашичката.

Подготовка: Саканата количина на свеж спанаќ внимателно исчистете ја, измијте ја и отстранете ги оштетените листови. Исечкајте го и морковот. Гответе на пареа. Јајцето ставете го во посебен сад и сварете го. Зеленчукот е сварен кога количината спанаќ значајно ќе се намали, а морковот ќе омекне. Ставете го зеленчукоти свареното јајце во блендер, или измиксирајте ги со рачен миксер стап. Додавајте постепено од адаптираното или мајчиното млеко, додека не ја добиете саканата густина на кашичката.

Не користете ја водата од варењето за да ја разредите кашичката. Исто така, оваа кашичка не може да се чува, оти добро е познато дека спанаќот не треба да се подгрева.

Посоветувајте се со вашиот педијатар пред воведување на нови намирници во исхраната на вашето бебе.