РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиква, карфиол и кељ

Овој рецепт за кашичка содржи многу хранливи состојки, има одличен вкус, кремаста структура, а се подготвува многу брзо и лесно. Кашичката од тиква, карфиол и кељ може да се послужи на бебе веќе од 10. месец.

Потребно:

  • Тиква
  • Карфиол
  • Кељ
  • Неколку капки маслиново масло

Подготовка: Измијте ги и исечкајте ги состојките. На тиквата отстранете ја кората, а на од кељот отстранете ги здебелните делови од листовите. Ставете го зеленчукот да се вари на тивок оган околу 20 минути. Кога сите состојки ќе омекнат, иситнете ги со вилушка или со мискер, додавајќи од водата каде се варел зеленчукот, доколку сакате да ја разредите кашичката. На крајот посипете неколку капки маслиново масло.