РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболко со цимет и оризови снегулки

На своето бебе органски цинет може да му понудите веќе од осмиот месец, па затоа ви ја донесуваме оваа рецепта за превкусна бебешка кашичка.

Циметот е познат по тоа што е богат со калциум и со железо, а одлично се комбинира со јаболки, кои се богати со витамин Ц и антиоксиданти.

Потребно:

  • Една јаболка
  • 200 мл вода
  • Една лажица оризови снегулки

Подготовка:

Јаболката излупете ја и варете ја додека целосно не омекне. Ставете ја во блендер и додадете ги оризовите снегулки и циметот ( околу ¼ од чаена лажичка). За да ја разредите кашата, додадете малку од водата во која се варела јаболката. Доколку кашичката е ретка, додадете уште една лажичка оризови снегулки.