РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колачите на Фиби од Пријатели

Сигурно повеќето од вас ја гледале серијата Пријатели, а многу фанови сакаат да уживаат и во десертите кои се споменуваат во серијата. Ова е еден од рецептите од куварот на Пријатели, а е за бисквитите, колачите на бабата на Фиби.

Потребно:

Количината е доволна за 16 парчиња бисквити

 • 200гр путер
 • 300гр брашно
 • 100гр шеќер
 • 200гр кафеав шеќер
 • 2 јајца
 • 1 жолчка
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • Рендана кора од половина портокал
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100гр црно чоколадо исечкано на парчиња
 • Морска сол

Подготовка: Во тенџерче растопете го путерот на средна температура. Загревајте го 5 минути, додека не порими потемна боја, тргнете го од шпрет и ставете го во чинија. Чинијата ставете ја во фрижидер додека путерот не се олади (40-60 минути). Кога ќе се олади, додадете го и белиот и кафеавиот шеќер. Се изматете со миксер додека смесата не се соедини. Додадете ги јајцата и матите уште половина минута. Додадете ја и жолчката. Матете и додавајте го кората од портокал, екстрактот од ванила, па постепено додавајте го брашното и прашокот за печиво. Матете 3-4 минути. Додадете ги и парчињата чоколадо. Ставете ја смесата на чиста работна површина, поделете ја на четвртини и секој дел изролајте го. Деловите завиткајте ги во проѕирна фолија, а потоа ставете ги во фрижидер. Оставете да отстои еден час. Загрејте ја рерната на 180 степени. Во тавчето ставете хартија за печење. Извадете ги парчињата од фолијата и исечете ги на дебелина од 5 сантиметри. Ставете ги на хартија за печење и одделете ги. Наросете морска сол. Печете ги околу десет минути.