РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Компот од крушки со ванила и ѓумбир

Овој рецепт за компот е одличен избор, бидејќи е добар за стомачето на бебето, но и за јакнење на неговиот имунитет.

Потребно:

  • 1 крушка
  • 1 јаболка
  • 1 слива
  • Ѓумбир
  • Ванила стапче

Подготовка: Овошјето се лупи и сечка на кришки. Се става да се вари во вода што врие, заедно со мало парче свеж ѓумбир и едно парче од ванила стапче во големина на нокт. Се остава овошјето да врие околу 5 минути. Водата во која се варело овошјето, подоцна може да му ја понудите на бебето. Сите состојки ставете ги во блендер, освен ванилата. Ванилата оставете ја да стои во водата уште половина час, а потоа извадете ја. Бленидрајте го овошјето и ѓумбирот додека не добиете еднилична каша. Оладете и послужете му ја детето.