РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лазањи од зеленчук и месо

Интересен рецпт за подготовка на ручек за бебиња над 10 месечна возраст, кој на малечкото ќе му обезбеди внес на витамини и протеини, од зелечукот и од месото.

Потребно и подготовка: Издинствувајте зеленчук по желба (морков, грашок, пченка, брокула…) во едно, а меленото месо (говедско или некое друго младо месо) во дрго тенџере. Корите за лазањи (без јајца), кратко проварете ги. Потоа, во огноотпорен сад наизменично редете, ред кора, па ред зеленчук, па ред мелено месо, па повторно кора, се додека не го потрошите целиот материјал.

Секој ред можете да го премачкате и со сок од домати, за јадењето да не биде суво. Запечете го во рерна околу половина час на средна температура, На детето послужете му го иситнето на парчиња.