РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летна препорака на лекарите – домашен изотоник

Лекарите советуваат во летниот период, освен вода, да пиете и изотонични пијалаци за да не дехидрирате. Изотоничните пијалаци или популарно наречени “спортски“ пијалаци содржат 40-80 грама јаглехидрати на литар. Ваквите пијалоци се сметаат за најефекасниот начин за рехидратација за време и после вежбање, но и во текот на големите жештини.

ОВОШНА ОПЦИЈА

Потребно:

 • 250мл вистински овошен сок
 • 250мл вода
 • Малку сол

Подготовка: Соединете ги сите состојки, убаво измешајте и оладете ја добиената напивка. При изборот на сок, важно е да не користите напивка од некое овошје што е разрадена. На пример, може да земете стопроцентен сок од портокал.

МОХИТО

Потребно:

 • Сок од половина лимон, околу 20мл
 • 150мл сок од јаболко
 • 330мл вода
 • 1 лажичка мед или кафеав шеќер
 • 4-6 листови нане
 • Малку сол

Подготовка: Прво измешајте го шеќерот/медот и нането. Потоа додадете го сокот од јаболка, водата и солта. Се убаво измешајте и оладете, па пијалакот ќе биде подготвен за пиење. Оваа опција не е толку евтина како претходната, но е поздрава и по вкус побогата алтернатива.

ЛИМОН И ЃУМБИР

Потребно:

 • 50мл сок од лимон
 • Парче свеж ѓумбир
 • 450мл вода
 • 3 лажици мед

Подготовка: Додадете неколку тенки парчиња ѓумбир во голема шолја превриена вода и оставете да отстои додека ѓумбирот не пушти вкус. Тргнете го ѓумбирот и исцедете лимон, а потоа измешајте го медот. Оставате да олади прво на собна температура, а потоа изладете го во фрижидер.