РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летна салата со пченка

Ова е предлог да подготвите вкусна и брза летна салата со пченка, која е хранлива и заситува.

Потребно:

  • 400гр пченка
  • Малку путер
  • 1 кромид
  • Свеж магдонос
  • 200гр фета сирење

За преливот:

  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 кисело млеко
  • 2 чешниња лук
  • Сок од два лимона

Подготовка: Пченката пропржете ја на малку путер и додадете сол по вкус. Кромидот исечете го на ситни коцки, а магдоносот крупно. Сирењето издробете го со прсти и измешајте го со пченката, кромидот и магдоносот. Подгответе го преливот така што лукот ќе го изгмечите, па ќе го измешате со останатите состојки во хомогена смеса. Прелијте го преливот врз салатата, убаво измешајте и уживајте. Добар апетит!