РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од мелено месо и зеленчук

Сочен рецепт за секоја пригода, а вкусот ќе ве воодушеви.

Потребно:

  • 500гр мелено месо
  • 3 белки
  • 250гр овесни снегулки
  • 1 кромид
  • 2 стапчиња целер
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажичка црвен пипер

Подготовка: Во сад ставете го меленото месо, па додадете ги белките, овесните снегулки, исечканиот кромид, целер, па лукчето ситно исечкано, црвениот пипер и зачините. Убаво соединете, па смесата распоредете ја во калапите за мафини, кои претходно сте ги премачкале со зејтин. Печете во загреана рерна на 190 степени, околу 30-35 минути. Добар апетит!