РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Микс зелена салата со авокадо

Овој микс од салата содржи многу вода, протеини, здрави масти, диетални влакна и дава многу енергија. Минералите и витамините во салатата вклучуваат и калциум, железо, магнезиум, фосфор, калиум, цинк, како и фолна киселина, ниацин, витамини Б6, Ц, А, Е и К.

Потребно:

  • Микс од зелен зеленчук (рукола, спанаќ, зелена салата)
  • 1 авокадо
  • 2-3 шери домати
  • 2 јаболка (рендана)
  • Сок од еден цеден портокал
  • Половина шолја сечкани бадеми и лешници
  • Пармезан
  • Суво грозје
  • Маслиново масло
  • Павлака (по желба)

Подготовка: Миксот од салата убаво измијте го. Количината одберете ја според потребите на детето, или на целото семејство. Искинете ги со рака спанаќот, руколата и зелената салата. Зачинете со маслиното масло и сокот од портокал. Потоа додадете ги јаткастите плодови, сувото грозје, чери доматот исечкан, и авокадото кое претходно убаво сте го изгмечиле. Ако користите и павлака, може да ја измешате со авокадото, но не повеќе од една лажица. На крај наросете со изренданата јаболка и малку пармезан и убаво измешајте.