РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најбрза пита со сирење и гриз

Едноставна пита, која може да ја подготвите за појадок или вечера, но која по првото залче ќе ви стане омилена.

ПОТРЕБНО:

  • 150мл масло
  • 200мл јогурт
  • 1 прашок за печиво
  • 1 полна лажичка сол
  • 300гр брашно
  • 100гр гриз
  • 300гр сирење
  • Малку сусам и лен по желба

Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го јогуртот и маслото. Матете уште малку, па додадете го прашокот за печиво и солта, па потоа брашното и гризот. Се заедно убаво соединете. Додадете го издробеното сирење и измешајте. Тавчето за печење (30х25) намастете го и ставете ја смесата. Ставете да се пече во загреана рерна на 200 степени, околу половина час.