РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна супа

Супата која е основа на рецептот, може да ја подготвите и претходно, така што пилешко или телешко месо, по можност со коска, ќе го варите околу два часа. Кога ќе се свари убаво месото, отстранете го и користете ја само течноста. 

 Потребно:

  • 800 мл месна супа (не е важно дали е пилешка или телешка)
  • 300 гр немасно мелено јунешко месо
  • 2 лажичкi интегрално брашно
  • 3 морковa 
  • 3 компирi
  • Едно јајце
  • Магдонос

Подготовка: Меленото месо измешајте го со јајцето и брашното и убаво соединете ги. Од подготвената смеса направете топчиња (рацете малку намокрете ги за полесно да се формираат топчињата). Едно по едно топчињата спуштајте ги да се варат во супата која веќе претходно почнала да врие. Кога ќе процените дека месните топчиња се на половина готови, додадете го морковот и компирот ситно исчекани. Варете додека зеленчукот не омекне. На крај наросете со ситно исечкан магдонос.