РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Пробајте еден поинаков рецепт соедноставна подготовка, а ваквите палачинки се многу вкусни.

Потребно:

  • 4 јајца
  • 150мл млеко
  • 1 ½ кеса пудинг од ванила
  • 20гр шеќер
  • 2 лажици гриз
  • 40гр крем сирење, како оној за чизкејк

Подготовка: Сите состојки ставете ги во еден сад и со жица мешајте додека се убаво не се соедини. Оставете да отстои 10 минути. Палачинките пржете ги на малку масло во загреано тавче. Препорака е да ги пржите во помало тавче за полесно вртење. Послужете го со мармалад, чоколадо или со што сакате. Добар апетит!