РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од компир полнети со месо

Ова е едноставен рецепт за малку поинакви палачинки, идеални за вечера кои ќе бидат на трпезата за половина час.

Потребно:

  • 7 компира
  • 1 кромид
  • 500гр мелено месо
  • 25гр маргарин
  • 160гр брашно
  • 1 јајце
  • Малку масло
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Сварете го компирот, па замесете тесто од сварениот компир во кое ќе го додадете јајцето, маргаринот, брашното, солта и биберот. Во тавче пропржете го меленото месо со кромидот. Од тестото формирајте кругови кои ќе ги филувате со месото, а потоа со собирање на страните ќе преклопите и ќе направите подебела палачинка. Пржете ги во тавче на малку зејтин, додека не заруменат од двете страни.