РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од “житарки за бебе“

Предлог за појадок или вечера, за дете кое веќе во исхраната има внесено жолчка.

Потребно:

  • 1 шолја интегрално брашно
  • ½ шолја беби житарки
  • 1 шолја млеко или млечна формула
  • ½ шолја изгмечена банана
  • 3 жолчки
  • 1 лажица путер
  • Малку вода
  • Цимет по желба

Подготовка: Сите состојки убаво се мешаат со миксер додека не добиете хомогена смеса од која ќе печете палачинки. Сервирајте со омиленото овошје, овошен јогурт, а може да му ги понудите на детето како храна за прстиња, па самото да ужива во оброкот.