РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Песок торта без печење

Кремаста, брза за подготовка и со едноставни состојки. Таман по сечиј вкус, особено ако сте љубител на кокос. Оваа торта без печење ќе ве освои на првиот залак.

Потребно:

  • 1 литар млеко
  • 4 прашоци за пудинг од ванила
  • 250 гр шеќер
  • 200 гр путер
  • 150 гр мелени бисквити
  • 120 гр кокос
  • 170 гр мелени ореви
  • Шлаг за декорација

Подготовка: Од литар млеко се земаат околу 200 мл и се мешаат во прашокот за пудинг од ванила и шеќерот. Остатокот од млекото сварете го. Кога ќе зоврие, измешајте ја смесата со пудингот и сварете го пудингот. Изладете и додадете путер во изладената смеса. Смесата поделете ја на три дела. Во едниот дел додадете кокос, вториот мелени бисквити и третиот дел мелени ореви. Смесата распоредете ја во калап од 20 см по редослед: – крем со бисквити – крем со кокос – крем со ореви – шлаг. Тортата можете да ја посипете со мелени бисквити, ореви или кокос или се заедно. Добро изладете и уживајте. Добар апетит!