РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со праз, морков и грашок

Овој рецепт е прилагоден за бебиња на возраст од над седум месеи, може да се замрзнува, а за негова подготовка ќе ви бидат потребни 40 минути.

Потребно:

  • 1 ½ лажичка растително масло
  • 1/3  шолја праз (исечкан на парченца, само белиот дел)
  • Еден голем пилешки батак (околу 170 гр, без кожа и масти)
  • Два моркова со средна големина, излупени и исечкани на парчиња
  • Една шолја пилешки бујон
  • ¼ замрзнат или свеж грашок

Оваа количина е доволна за две порции

Подготовка: Загрејте го маслото во тавче и пропржете го празот. Додадете го пилешкото месо и пржете уште две минути, а тогаш додадете го морковот и бујонот. Поклопете и оставете да се вари уште 20 минути. Потоа додадете го грашокот и оставете се заедно да врие уште пет минути без капак. Извадете го пилешкиот батак и исчистете го од коски. Испасирајте го месото заедно со зеленчукот додавајчи по малку течност од тавчето, онолку колку што е потребно да се направи мазно пире.

ДОБРО Е ДА ЗНАЕТЕ: Темното пилешко месо содржи двојно повеќе железо и цинк, во однос на пилешките гради, а и е посочно. Затоа е подобро да се одберат овие делови од пилето за подготовка на бебешката храна.