РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од блитва

Многу вкусни и едноставни за подготовка.

Потребно:

  • 1 китка блитва
  • 2 чешниња лук
  • 2-3 лажици лебни трошки
  • 1 лажица брашно
  • 2-3 лажици ситно исечкана пршута или сланина
  • 1 јајце
  • Сол
  • Црн бибер

Подготовка: Блитвата сварете ја во солена вода 10-15 минути. Исцедете ја и иситнете ја. Додадете сол, црн бибер, јајце, ситно исчекан лук и пршутата. Потоа додадете ги лебните трошки, а потоа и брашното за да добиете компактна смеса. Формирајте плескавици и пржете ги во врело масло, по 3-4 минути од секоја страна, додека не добијат убава кафеава боја. Добар апетит!