РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Поховано пилешко за деца

Децата обожаваат да јадат пилешко месо, особено поховано, но најчесто избираат тоа да го прават во рестораните за брза храна. Со овој рецепт ќе направите вкусeн оброк од пилешко месо или кај децата популарни наречени “nuggets, во кој ќе уживаат и по кој нема да посегнат во рестораните за брза и пржена храна.

Потребно:

  • 2 парчиња пилешки гради исечкани на еднакви парчиња
  • Половина лажича сол и црн бибер
  • 2 лажички маслиново масло
  • 6 лажици лебни трошки (обидете се да набавите интегрална верзија)
  • 2 лажици рендан пармезан
  • Сусам по желба

Подготовка: Загрејте ја рерна на 220 степени. Тавчето премачкајте го со маслиново масло. Во еден сад измешајте го маслиновото масло и лебните трошки, а во друг сусамот и пармезанот. Парчињата пилешко зачинете ги со сол и црн бибер, и ставете ги во садот со маслиновото масло и измешајте. Дел по дел, парчињата пилешко префрлајте ги во едниот во другиот сад, и редете ги во тавчето за печење. Печете во веќе загрената рерна 15 минути. Може да се послужат со свеж зеленчук, ориз или друг прилог од зеленчук.