РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквички од рерна

Ручек со зеленчук и месо кој што брзо се подготвува.

Потребно:

  • 2 тиквици
  • 1 пиперка
  • 250гр мелено месо
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 100мл пасиран домат
  • 2 лажици масло
  • Сол
  • Оригано
  • Црн бибер

Подготовка: Тавчето во кое ќе го печете јадењето премачкајте го со малку зејтин. Тиквичките исечете ги на половина и направете им вдлабнатини, а извадената внатрешност ситно исечкајте ја. Кромидот и лукот исечкајте ги и кусо пропржете ги на масло, па додадете го меленото месо. Потоа додадете ја пиперката, средината од тиквичките и се заедно пржете неколку минути. Додадете го пасираниот домат, зачините и оставете се заедно да се динствува 3-4 минути. Со смесата полнете ги тиквичките и ставете да се печат во загреана рерна на 200 степени, околу 25 минути. Добар апетит!