РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полжавчиња од лиснато тесто со сирење

Појадок што ќе го подготвите за половина час, а е одлично за промена од секојдневните веќе познати појадоци.

Потребно:

  • 500гр лиснато тесто
  • 200гр сирење
  • 1 лажичка сув зачин
  • 1 јајце за премачкување

Подготовка: Во сад изрендајте го сирењето, додадете ги сувите зачини и се заедно убаво измешајте. Одмрзнатото лиснато тесто истенчете го на големина 25х35 цм и премачкајте го со разматеното јајце. Ставете половина од смесата со сирење и завиткајте во ролна. Исечете ја на 12 еднакви широки кругови во форма на полжав и ставете ги во тавче за печење. Повторете ја постапката со вториот дел од тестото. Печете ги полжавчињата кои уште еднаш сте ги премачкале со јајце, 20 минути на 200 степени.