РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Роденденски пинк шејк

Интересен напиток за деца, преполн со нутриенти и хранливи состојки во кој ќе уживаат на роденденската забава или друга прослава. Може да направите, секое дете да се обиде на свој начин да си го декорира шејкот и да ужива во него.

Потребно (за 3 чаши):

  • 2 шаки смрзнати јагоди
  • 1 шака смрзнати малини
  • Половина малоо цвекло (опционо)
  • 1 зрела банана
  • 10 бадеми
  • 1 шолја млеко
  • 2 лажици мед
  • Половина шолја мрза или уште половина шолја млеко

 

Подготовка: Сите состојки се ставаат во блендер и убаво се миксираат, и потоа се распределуваат во чаши и се сервираат.