РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сладок ролат без печење

Брз колач со банани што не се пече, а кога ќе се спојат банани, бисквити и чоколадо на трпезата ќе имате совршен и вкусен десерт.

Потребно:

  • 500гр мелени бисквити
  • 100гр млечно чоколадо
  • 200мл млеко
  • 3 лажици шеќер во прав
  • 3 лажици мелени, печени лешници или ореви

За белиот фил:

  • 1 банана
  • 100гр бело чоколадо
  • 80гр кокос

И уште:

  • 2 банани

Подготовка: Растопете го млечното чоколадо, ставете го врз мелените бисквити, додадете го шеќерот и оревите, па се добро измешајте. На работната површина ставете фолија или најлонска кеса и врз неа растенчете ја оваа смеса. Изгмечете ја едната банана, додадете го растопеното бело чоколадо и кокосот. Со оваа смеса премачкајте ја кората, по крајот ставете две банани и свиткајте во ролат. Оставете да отстои во фрижидер најмалку половина час. Потоа исечете и уживајте во прекрасниот десерт.