РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со сливи

Сливите се здраво и вкусно овошје со кои може да подготвите многу вкусни и брзи десерти.

 Потребно:

  • 3 јајца
  • 3 лажици гриз
  • 500гр готови кори за пита
  • 300гр шеќер
  • ½ прашок за печиво
  • 1 шолја јогурт
  • 700гр сливи
  • 1 лимон
  • Масло
  • Ванилин шеќер

Подготовка: Изматете ги јајцата со 3 лажици шеќер, додадете 3 лажици гриз, јогуртот, 50мл масло и прашокот за печиво. Се добро измешајте. Сливите измијте ги и извадете ги семките. Тавчето премачкајте го со масло, па ставете ја првата кора и премачкајте ја со смесата со јајцата, истото направете го и со втората кора, а на третата распоредете од исчистените сливи. Преку нив повторно нарете три реда кори, па сливите. Завршете со кори и на крајот покријте со филот и една кора плус. Печете на 190 степени, околу 40 минути. Додека е жешка, питата избодете ја со нож, и прелијте со однапред подготвениот врел сируп (250гр шеќер да зоврие со еден ванилин шеќер и кругови од еден лимон).