РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со цреши и гриз

Ќе уживате во секој залак од оваа сочна и освежителна пита со цреши.

Потребно:

  • 500гр цреши
  • 300гр шеќер
  • 4 јајца
  • 4 лажици гриз
  • 1 лимон
  • 100мл зејтин
  • 8 листови кора за баклава
  • ½ пакетче прашок за печиво

Подготовка: Изматете ги јајцата со 4 лажици шеќер, додадете го гризот и прашокот за печиво. Се добро нека се изедначи. Првата кора се намастува, па врз неа се става втора, која се премачкува со смесата од јајцата, и тоа обилно. Преку неа се става трета кора и таа се премачкува со смесата, па четврта. На почетокот од кората се редат половина од  црешите. Се витка во ролна. Истото се повторува и со преостанатите 4 кори. Со остатокот од смесата со јајца се премачкуваат ролатите. Се печат на 200 степени, околу 40-45 минути. Преостанатиот шеќер се става на тивок оган да се растопи со малку вода и во него се додава линомот исечен на кругови. Но, не треба да се добие карамелизирана смеса, туку доволно е само убаво да се растопи шеќерот. Топлата пита се прелива со сирупот и се остава да впие.