РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Еден од специјалитетите без кој не може да се замисли зимата е сармата, а ние ви предлагаме да го пробате фантастичниот рецепт за солена сарма торта.

Потребно:

  • 1 голема зелка
  • 1 јајце
  • 400-450 гр мелено месо
  • 1 кромид
  • 1 морков
  • 1/2 лажичка зачини за месо
  • 100 гр ориз
  • 2 лажички доматно пире
  • 4 супени лажици вода

Подготовка: Накратко избланширајте неколку поголеми листови зелка, а остатокот изрендајте го. Сварете го оризот, па процедете го. На малку масло во тавче пропржете го ситно сечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете го изренданиот морков. Добиената смеса додадете ја во меленото месо, а потоа додадете ги јајцето, солта, биберот, зачините за месото, сечканата зелка и оризот. Сè добро соединете. Намачкајте ја тавата со масло, па наредете ги листовите зелка така да излегуваат однадвор, но и да го покриваат дното. Сипете ја смесата со месото, израмнете ја и затворете ја со листовите што штрчат од тавата, но може и со цели листови што останале. Измешајте го доматното пире со вода и прелијте ја солената торта. Покријте и динствувајте 10 минути, а потоа додадете 200 мл вода и повторно поклопете, па варете уште 40 минути. Сарма солената торта е подготвена. Добар апетит!