РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со сливи

Фантастичен сочен колач за секоја прилика, кој освежува. Десерт во кој ќе уживаат и децата и возрасните. 

Потребно:

  • 1 чаша брашно
  • 125гр путер
  • 3 жолчки
  • 2 лажици шеќер
  • Малку сол
  • Сливи
  • 2 ванилин шеќер
  • Листови бадеми
  • Шеќер во прав

Подготовка: Изматете го путерот, жолчките, шеќерот, ванилиниот шеќер и малку сол. Додадете го брашното и соединете го тестото. Развлечете го во во калап за тарт. Сливите исечете ги во форма на полумесечина и редете ги во круг додека не се пополни се. Сливите наросете ги со ванилин шеќер и печете на 200 степени, околу 20-25 минути. Кога колачот ќе биде готов, наросете го со шеќер во прав и ливчиња бадеми.