РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витаминска супа против настинка

Во овие невообичаено студени денови кога настинките се чести, ништо не му годи толку добро на телото како чинија вкусна и топла супа. Овој рецепт нуди подготовка на супа полна со зеленчук и витамини, кои одлично ќе помогнат во закрепнувањето.

Потребно:

 • 1 чешне лук
 • 1 кромид
 • 3 моркова
 • 1 парче праз
 • 2 компира
 • 400гр сварена леблебија 
 • 100гр сланина (тенко сечена)
 • 400гр ситно сечкан домат
 • Целер
 • Маслиново масло
 • 1 литар зеленчуков бујон
 • 100гр тестенини

Подготовка: Лукот, кромидот, целерот, морковот, компирот и празот се сечкаат на ситни парчиња и се ставаат во поголем сад. Леблебијата или наутот се процедува од водата каде се варела, а може да користите и веќе сварена купена во продавница. Во сад за готвење, на малку масло се пропржува сланината (околу две минути), се додава исечканиот зеленчук (без компирот) и лесно се меша околу 15 минути, додека зеленчукот не омекне. Потоа се додава компирот, наутот и доматите и се залева со зеленчуковиот бујон. Се заедно се вари околу половина час со повремено мешање. Кога компирот ќе биде сварен, се додаваат тестенините и се вари уште 10 минути, односно додека тестенината не се свари. Се додаваат зачини по желба. Добар апетит!