РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени пиперки полнети со месо и кашкавал

Доколку ви е здодеано од класичните полнети пиперки, пробајте го овој рецепт за црвени пиперки полнети со месо и кашкавал. Ако сакате луто, може да додадете лути или чили пиперки во смесата.

Потребно:

  • 6 црвени пиперки
  • 1 кромид
  • 100мл вода
  • 400гр мелено месо
  • 250гр кашкавал
  • 1 лажичка црвен мелен пипер
  • Малку мускатно оревче
  • 1 лажичка лук во прав

Подготовка: Кромидот ситно исечкајте го и пржете го на загреано масло додека не смени боја. Потоа додадете го меленото месо и зачините и се заедно пржете околу 15 минути. Оставете месо да се олади додека ги чистите пиперките. Пиперките надолжно пресечете ги и извадете ги семките. Садот за печење премачкате го со масло. Намастете ги пиперките и одвантре и однадвор. Наполнете ги со смесата. Печете ги во рерна на 250 степени, околу 20 минути. Извадете ги од рерна, ставете ја водата, пиперките наросете ги со ренданиот кашкавал и печете на 220 степени уште околу 20 минути. Добар апетит!