РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зимска имунолошка бомба

Во зимските денови нужно е да се води сметка за здравата, балансирана исхрана, богата со витамини, минерали и хранливи материи. Заедно со физичката активност и правилната исхрана правиме најдобра работа за сопствениот имунитет и неговиот механизам на одбрана, особено кога сме изложени на вируси.

Потребно:

  • 3 лимони
  • 3 портокали
  • 4 јаболки
  • 5 мороква
  • 1 лажица рендан ѓумбир
  • 2 лажички ленено семе
  • 2 лажички какао
  • ½ лажиче куркума

Подготовка: Исечете ги јаболките и морковите, па додадете им го исцедениот сок од лимоните и портокалите. Додадете ги и сите останати состојки. Потоа додадете и 300мл вода и се заедно изблендирајте во блендер. Сокот во фрижидер може да стои три дена. Пијте го секој ден, најмалку по една чаша. За посладок вкус додадете малку мед.