дома тагови трчање

Ознака: трчање

РАСТЕЧКИ БОЛКИ: Како се дијагностицираат и кога треба да се јавите на доктор

Дали болните нозе го држат вашето дете будно ноќе? Можеби има растечки болки. Растечките болки се грчеви, невообичаени болки во мускулите што ги чувствуваат некои деца од предучилишна возраст и пре-адолесцентни деца...

Застрашувачка симулација ги открива опасностите за време на пандемијата на коронавирус: Два метри дистанца...

Нова видеосимулација покажува дека сегашните упатства за социјална дистанца можеби и не се доволни за да ги задржат џогерите безбедни за време на пандемијата на коронавирус. Видеото, создадено од симулациската технолошка компанија...

Д-р Даница Поповска: Мускулните болки кај децата во раст се безопасни, но можат да...

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија ♦♦♦♦♦♦♦ Болките во мускулите се чести кај децата, главно во нозете. Тие се безопасни, но можат да бидат многу болни и непријатни. Вообичаено исчезнуваат околу 12 – тата...

Д-р Даница Поповска: БОЛЕСТА НА СЕВЕР – Што ја предизвикува болната пета во детството?

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија ♦♦♦♦♦♦♦   Болеста на Север (Мorbus Sever - калканеален апофизитис) е една од најчестите причини за болки во петата кај дете во раст или адолесцент. Таа претставува воспаление на...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: Незаприлив тркач на 20 месеци

Дете на 20 месеци е вистински мал атлета кое штотуку почнало да ги увидува своите тркачки и скокачки способности. Во овој период децата откриваат и се поголем распон на своите емоции. Што...

Најнови вести

НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ: Што се случува ако консумирате преголеми количини на лубеница

Летото е во полн ек, а со тоа и сезоната на совршено благи и сочни лубеници. Покрај бројните летни намирници кои можат да не...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летни лазањи со зеленчук

Потребно: 500гр лазањи 1 кромид 2 чешниња лук 1 морков 1 тиквица 2 пиперки 2 домата ½ модар патлиџан Сол Црн пипер За бешамел сосот: ...

ДРАМА ОД ДЕТСКИОТ ГАРДЕРОБЕР: Како да се справите со тантрумите за време на облекувањето?

Облекувањето на двегодишно и тригодишно дете понекогаш може да биде навистина стресно. Од тоа дека сака да го облече само она што ќе го...

ИГРАЊЕТО СО ДЕЦАТА ВИ Е МНОГУ ЗДОДЕВНО? Овие совети ќе ви помогнат повеќе да...

Играњето со деца на предучилишна и училишна возраст може да биде многу забавно, но со помали деца тоа често не е случај. Нивните игри...

СТУДИЈА: Децата се со поголема веројатност да се заразат со варијанти на омикрон преку...

Омикрон варијантата може да биде поефикасна во инфицирањето на децата преку нос од претходните верзии на коронавирусот, сугерира мала студија. Порано за време на пандемијата,...

ДЕПРЕСИЈА, ВИСОК ПРИТИСОК, ОБЕЗНОСТ: Повеќе од половина млади имаат хронична здравствена состојба

Прекумерна телесна тежина или обезност, депресија, висок крвен притисок (хипертензија) и астма се само некои од хроничните здравствени состојби кои погаѓаат 40 милиони Американци...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лепчиња со сирење и јогурт

Потребно: 500гр брашно 1 кесичка сув квасец 1 лажица сол 1 лажица шеќер 30мл зејтин 130мл јогурт 130гр сирење или урда 250мл млака вода ...

РОДИТЕЛСТВО БЕЗ ПАНИКА: Очекувањата на возрасните го кочат детето

Словенечкиот клинички психолог Александар Задел истакнува два екстреми во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и премногу заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

ВИ ТРЕБА ЦЕЛА ВЕЧНОСТ СО ДЕТЕ НЕКАДЕ ДА СТИГНЕТЕ: Како да се справите со...

Иако маалската прошетка по бетон за вас претставува одење од едно место до друго, за вашето малечко тоа значи многу повеќе. Има толку многу...

РАН ПОКАЗАТЕЛ НА КОВИД-19: Започнува на првиот ден од инфекцијата и може да трае...

Новиот бран на коронавирус трае и кај нас и во светот, а сето тоа поради соевите на омикрон BA.4 и BA.5, кои вешто го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летна салата со пченка

Потребно: 400гр пченка Малку путер 1 кромид Свеж магдонос 200гр фета сирење За преливот: 4 лажици маслиново масло 1 кисело млеко 2 чешниња лук Сок...

НАГЛА ПРОМЕНА ВО ОДНЕСУВАЊЕТО: Зошто вашето дете одеднаш се однесува како бебе?

Двегодишните и тригодишните деца се менуваат со голема брзина и нивниот развоен пат е фасцинантен. Понекогаш и за нив ова е застрашувачко и исцрпувачко,...

Зошто моето дете е толку темпераментно?

Науката докажала дека половина од влијанието на темпераментот е дело на гените, додека втората половина е резултат на опкружувањето. Секој кој има повеќе од...

ЉУБОВ НА ПРВ ПОГЛЕД: Промената што се случува во мозокот кога ќе добиеме бебе...

Многу родители првата средба со своето дете ја опишуваат како љубов на прв поглед. И научниците денес потврдуваат дека промената што се случува во...

ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ КОВИД-19 го намалува ризикот од срцев и мозочен удар по прележаната болест

Комплетната вакцинација против КОВИД-19 со две дози МРНА вакцини или вирусно векториски вакцини е поврзана со помал ризик од акутен срцев удар и исхемичен...
error: