ДАЛИ ТРЕБА ДЕТЕТО ДА ПИЕ МЛЕКО ПРЕД СПИЕЊЕ: Експертите откриваат пет причини зошто оваа напивка помага

Кравјото млеко во последните години има лоша репутација, но диететичарката Бил, истакнува дека тоа е одличен оброк пред спиење.

Прашајте која било мајка што е нејзиниот главен приоритет кога станува збор за децата, сигурно  ќе ви каже дека тоа е нивниот сон. Сите знаеме колку е важен одморот за физичкото, менталното и емоционалното здравје. И додека опуштањето со чаша млеко пред спиење може да изгледа премногу едноставно, всушност постојат некои научни придобивки зад овој традиционален лек, пишува Motherly.

Млекото и понатаму е најдобриот избор за напивка/ужина пред спиење, особено за децата. Исто така е полн со хранливи материи, што го прави добар избор за поттикнување на одмор и релаксација. Еве пет причини зошто млекото е идеален меѓуоброк пред спиење, од перспектива на диететичар.

Ова се начини на кои млекото пред спиење помага во добриот одмор.

  • Топлото млеко пред спиење создава смирувачки ритуал кој поттикнува сон

„Новите совети за бебињата говорат дека правилната рутина пред спиење може да направи голема разлика бидејќи делува како сигнал до мозокот дека е време за опуштање. Оваа навика може да има неверојатен ефект кај децата, но и во зрелата возраст. Ритуалот на пиење чаша топло млеко пред спиење може да биде утешна навика која го релаксира нервниот систем додека се релаксирате и се подготвувате за мирен сон“, открива диететичарката Кејтлин Бил.

Секако, важно е да изберете млеко од одржливи фарми, без дополнителни антибиотици или хормони, за вашето дете да добие што повеќе хранливи материи.

  • Протеините во млекото пред спиење одржуваат рамнотежа на шеќерот во крвта

„Протеинскиот меѓуоброк пред спиење може да го промени ефектот врз нивото на шеќер во крвта, односно да го направи стабилен, а да го намали апетитот“, објаснува Бил.

Ако вие и децата обично грицкате нешто пред спиење, пробајте со чаша млеко неколку часа пред легнување, на пример, пред да ги измиете забите за да видите дали тоа ви помага да заспиете.

  • Содржи есенцијални хранливи материи за раст и развој

„Млекото е добар извор на протеини, здрави масти, калциум, витамин Б и витамин Д. Сите овие хранливи материи се неопходни за нормален, здрав раст и развој, од мозокот до коските, што го прави млекото важен дел од здравата исхрана за децата, но и за возрасните“, вели Кејтлин Бил.

  • Поддржува здрав метаболизам

Некои родители може да се загрижени дали пиењето млеко пред спиење може да доведе до зголемување на телесната тежина. Но, пиењето чаша млеко пред спиење може да помогне во закрепнувањето на мускулите и да ја поддржи нормалната брзина на метаболизам додека спиете. Како дел од урамнотежена исхрана, пиењето млеко може да биде лесен начин за поддршка на закрепнувањето и метаболичките функции на вашето тело додека спиете, што е одлично за децата и за возрасните, истакнува Бил.

  • Содржи триптофан

Триптофанот (аминокиселина одговорна за дремењето) е неопходен за создавање невротрансмитери и хормони кои ги контролираат циклусите на спиење и будност. Вашето тело користи триптофан за производство на серотонин, невротрансмитер за добро чувство што влијае на расположението и да, на спиењето. Серотонинот дополнително се претвора во мелатонин додека вашето тело се подготвува за одмор.

„Поновите истражувања, исто така, откриле дека млекото содржи пептиди (протеински молекули) кои можат да помогнат во ублажувањето на повремениот стрес и да го поддржат нормалниот сон (иако ни требаат повеќе човечки студии за ова), додава Бил.

Ниту едно магично стапче не може да гарантира добар сон, но понекогаш наједноставните алатки можат да направат чуда. Ако вие или вашите деца се борите со квалитетен сон, обидете се да додадете млеко во вашата рутина пред спиење. Придобивките се многубројни, а тоа е хранлив и вкусен начин за завршување на денот.