РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Баклава со мак

Одличен десерт за сите љубители на мак.

Потребно:

  • 400гр тенки кори
  • 300гр шеќер
  • 300гр мак
  • 2 јајца
  • 500мл млеко
  • 1 кисела павлака

Подготовка: Во жешкото млеко додадете ги макот и шеќерот, па оставете да проврие. Во подмачкано тавче редете 3 кори (секоја посебно намастете ја), па ставете одозгора од филот. Редете така се додека не го потрошите материјалот. Изматете ги јајцата и павлаката и прелијте врз баклавата, а потоа исечете ја на коцки. Печете на 220 степени додека не се зарумени.