РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бело месо со интегрален ориз

Овој рецепт е одличен извор на протеини за вашето бебе кое има наполнето 10 месеци. Комбинацијата на мешунки, ориз и месо му ги обезбедува на детето доволно витамини и минерали.

 Потребно: 

  • 50гр пилешки стек
  • 5-6 лажици интегрален ориз
  • 40-50 гр млад грашок
  • Ситно сецкан магдонос
  • Малку сол
  • Една лажичка путер

Подготовка: Измијте го оризот и варете го во тројно поголема количина вода. Кога оризот е готов, исцедете го. Ставете го грашокот да се вари. Обарете го и месото, па ситно исецкајте го или изблендирајте. Промешајте ги грашокот, месото и оризот. Посолете, додадете путер и магдонос. Ставете се во мало тенџере, па варете го на пареа околу десет минути.