РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брускети со мелено месо

Одличен рецепт за подготовка на брза вечера за целото семејство. Во рерна запечете леб со смеса од мелено месо и уживајте во фантастичните брускети.

Потребно:

  • 10 парчиња леб
  • 300гр мелено месо
  • 1 јајце
  • 30мл млеко
  • 100гр кашакавал + 50гр за наросување
  • 1 кромид
  • 20гр путер
  • Зачини по желба (црвен пипер, мајчина душица, оригано)

Подготовка: Во меленото месо додадете го јајцето, млекото, и изренадниот кромид и кашкавал. Посолете, додадете малку бибер и зачините по ваш вкус. Убаво се измешајте. Секое парче леб премачкајте го со путер, па ставете од смесата со мелено месо. Наредете ги парчињата леб во тавче и наросете ги со рендан кашкавал. Печете ги во загреана рерна на 200 степени, околу 20 минути.