РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со јаболки

Ова е рецепт за едноставен, но превкусен колач со јаболки, во чија подготовка може да ги вклучите и децата.

Потребно:

  • 300гр брашно
  • 250гр гриз
  • 250гр шеќер
  • 6 јаболки
  • 1 лажица цимет
  • 1 маргарин

Подготовка: Измешајте ги сувите состојки и поделете ги на три дела. Јаболките изрендајте ги и измешајте ги со циметот. Земете тавче со средна голема и на дното изрендајте половина од маргаринот. Ставете ја одозгора едната третина суви состојки, па половина од изренданите јаболка. Потоа, повторно ставете од сувиот дел, па пак јаболки, па пак сува смеса. На крајот, одозгора ирендајте го вториот дел од маргаринот. Печете на 180 степени, околу еден час.