РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз ручек од рерна за 15 минути

Тестенините со комбинација со месо се секогаш вистински избори, а доколку им додадете и пиперки, тоа може да биде експлозија на вкусови. Овој рецепт не само што е практичен, туку е и многу вкусен, а на децата сигурно ќе им стане еден од омилените.

Потребно:

 • 1 пакување макарони
 • 300гр мелено месо
 • 1 кромид (поголема главица)
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка оригано
 • 2 морова
 • 6 печени пиперки
 • 100гр домати (пелати од конзерва)
 • 200гр кашкавал
 • 5 лажици масло
 • Сол
 • Бибер

Подготовка: Тестенините ставете да ги да се варат во солена вода со една лажица масло. Преостанатото масло загрејте го и пропржете го исечканиот кромид, иситениот лук, изренадните моркови и ситно исечканите печени пиперки. Штом малку омекнат, додадете го меленото месо кое претходно сте го зачиниле со сол, бибер и оригано. Мешајте додека месото не се испржи, додадете ги доматите и зачинете по желба. По пет минути, тргнете го од оган. Во тавче ставете ги макароните, прилијте ги со сосот, измешјате се заедно, ставете го изренданиот кашкавал и ставете да се пече додека не зарумени.