РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Спанаќот и фета сирењето се супер комбинација кога ќе се одличите за ручек кој заситува, но и без месо. Овие две состојки се исклучително вкусни во пита, а освен одличниот вкус, овој оброк многу брзо се подготвува.

Потребно:

  • 500 гр свеж спанаќ
  • 1 праз
  • 200 гр фета сирење
  • 3 јајца
  • 1/2 чаша млеко
  • Сол и црн пипер
  • 6 листови кора за пита
  • 2 супени лажици маслиново масло

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 °C. Исечканиот праз пропржете го во тава со малку масло со постојано мешање додека не омекне. Додадете го спанаќот и мешајте додека не омекне. Измешајте ги јајцата, млекото, солта и биберот во друг сад. Во поголем сад ставете ги сите состојки и убаво измешајте. Земете една кора за пита и ставете ја на дното на подмачкан плех за печење. Над кората ставете од смесата од спанаќ и фета. Продолжете со редење на листовите и смесата. Се пече во рерна 20-30 минути, додека кората не стане златна и крцкава. Добар апетит!