РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза торта од пет состојки

Брза торта која лесно се подготвува, а грчкиот јогурт и дава специфичен вкус.

Потребно:

  • 300гр чоколадни колачиња/бисквити
  • 100гр путер
  • 300мл слатка павлака
  • 350гр грчки јогурт
  • 30гр шеќер во прав

Подготовка: Чоколадните бисквити иситнете ги во блендер, па во сад измешајте ги со растопениот путер. Убаво измешајте. Земете калап за торта од 20цм и обложете го со хартија за печење. Ставете половина од смесата со бисквити и со раце убаво втиснете. Оставете 10 минути во фрижидер. Во меѓувреме, изматете ја слатката павлака, додадете го грчкиот јогурт и шеќерот во прав и повторно матете. Смесата со јигурт матете ја една минута. Ставете врз кората од бисквити и со шпатула убаво распоредете. Втората половина од смесата со бисквити ставете врз филот, пополнувајќи убаво од страните. Пред послужување, оставете да отстои во фрижидер два часа. Декорирајте по желба.