РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи макарони

Тестенините се секогаш одличен оброк, како за децата, така и за возрасните. Ова е одличен рецепт кој е практичен, едноставен, а многу вкусен

Потребно:

 • 1 пакување макарони
 • 300гр мелено месо
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка оригано
 • 1 морков 
 • 5 печени пиперки
 • 100гр домати од конзерва
 • 200гр кашкавал
 • 5 лажици масло
 • Сол
 • Бибер

Подготовка: Тестенините ставете да ги да се варат во солена вода со една лажица масло. Преостанатото масло загрејте го и пропржете ги исечканиот кромид и лук, изренадниот морков, како и и ситно исеканите печени пиперки. Штом малку омекнат состојките, додадете го меленото месо кое претходно сте го зачиниле со сол, бибер и оригано. Мешајте додека месото не се испржи, па додадете ги доматите. По 7-10 минути, тргнете го од оган. Во тавче ставете ги макароните, прелијте ги со сосот, измешјате се заедно, ставете го изренданиот кашкавал и ставете да се пече додека не се растопи кашкавалот.