РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бурек со пилешко месо

Чести се дебатите дали бурекот се прави исклучиво со месо или со нешто друго. Но, оние кои ја сакаат оваа позната закуска со месо, веројатно не помислиле дека месото во бурекот може да биде пилешко. Меѓутоа, се работи за многу вкусна комбинација за ова популарно јадење.

Потребно: 

  • 500 гр пилешко месо, исечкано на ситни коцки
  • 1 кромид, ситно сечкан
  • 2 чешниња лук, ситно сечкани
  • 2 супени лажици маслиново масло
  • 1/2 лажичка мелен црвен пипер (по избор)
  • 1/2 лажичка ким (по избор)
  • Сол и бибер по вкус
  • 10-12 тенки готови кори за бурек
  • 100 гр путер, стопен
  • Сусам за посипување (по избор)

Подготовка: Загрејте го маслиновото масло во тава на средна температура. Додадете го сечканиот кромид и лук и пржете додека не станат стаклести. Во тавата додадете го исечканото пилешко месо и пржете го додека не побели и целосно не се свари. Додадете црвен пипер во прав, ким, сол и бибер по вкус. Промешајте за рамномерно да се распоредат зачините по месото. Гответе уште неколку минути. Добро измешајте да се соединат сите состојки. На работната површина ставете една кора за бурек и премачкајте ја со растопен путер. Покријте со друга кора и повторно премачкајте со путер. Во средината на горната кора ставете малку подготвено месо. Левиот и десниот раб на кората свиткајте ги навнатре, па целиот бурек виткајте го во форма на ролат. Постапката повторете ја со преостанатите кори и месо додека не ги потрошите сите состојки. Бурекот се пече во загреана рерна на 180 °C околу 30-40 минути или додека не порумени. Послужете го топло, посипано со сусам, со сос по избор. Добар апетит!