РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Кога немате време за комплицирани рецепти, подгответе го овој сочен и вкусен десерт, во кој сите ќе уживаат.

Потребно:

  • 5 јајца
  • 230гр брашно
  • 50гр какао
  • 1 прашок за печиво
  • 100мл масло
  • 200мл млеко
  • 1 лажица рум

За глазура:

  • 200мл слтака павлака
  • 400гр темно чоколадо

Подготовка: јајцата изматете ги со шеќерот, додадете го млекото, маслото, румот и се заедно измешајте. Потоа додадете го брашното, прашокот за печиво и какаото и се заедно изедначете. Печете во загреана рерна на 175 степени, околу 20-25 минути. Глазурата подгответе го така што искршеното чоколадо ќе го растопите во жешката павлака и ќе измешате со жица. Со таа смеса премачкајте го готовиот колач. Пред послужување, добро е да биде оладен.